• Kościół parafialny

  • Kościół parafialny

  • Kościół parafialny

  • Kościół parafialny

  • Kościół parafialny

 

 

  • Dzisiejsza niedziela, ostatnia w miesiącu, jest dla Rycerzy Kolumba dniem comiesięcznego spotkania. Suma „Rycerska” o godz. 12.00, spotkanie w salce o 19.00.
  • Dzisiaj od 15.00 – Godzina Miłosierdzia.
  • Cotygodniowe spotkanie Legionu Maryi we wtorek po Mszy św.
  • W środę o godz. 18.00 Msza św. i Nowenna do M. B. Nieustającej Pomocy.

 

  1. W piątek, 2 lutego, obchodzimy Święto Ofiarowania Pańskiego, zwane Świętem Matki Bożej Gromnicznej. Wspominamy wydarzenie ofiarowania Pana Jezusa w świątyni Jerozolimskiej. Poświęcenie gromnic na każdej Mszy św. tj. o godz. 9.00; 11.00 i 18.00. (w południe Msza św. o 11.00)
  • Na Mszy św. wieczorowej o godz. 18.00 będzie poświęcenie świec dzieciom pierwszokomunijnym.
  • Jest to święto patronalne Kółek Różańcowych Modlitwy Rodziców za Dzieci. Na Mszach świętych rodzice odmówią akt oddania, ofiarowania, swoich dzieci pod opiekę Boga i Matki Najświętszej.
  • Święto Ofiarowania Pańskiego jest w Kościele Dniem Życia Konsekrowanego. Życie konsekrowane to życie poświęcone Bogu w zakonach, ale to także wdowy konsekrowane, wdowcy konsekrowani, pustelnicy…
  • Taca z tego dnia jest przeznaczona na zakony kontemplacyjne.

 

  1. W tym tygodniu przypadają:
  • Pierwszy Czwartek Miesiąca. Jest on w Kościele dniem modlitw o powołania kapłańskie, zakonne i misyjne. Msza św. o godz. 18.00.
  • Pierwszy Piątek Miesiąca – to dzień wynagrodzenia Najśw. Sercu Jezusa. W tym miesiącu wypada to w Święto M.B. Gromnicznej.

Spowiedź pierwszopiątkowa przed każdą Msza św., a po południu od godz. 17.00. w tej godzinie będzie wystawienie Najśw. Sakramentu i indywidualna adoracja zakończona Nabożeństwem Pierwszopiątkowym. Szczególnie przypominam dzieciom pierwszokomunijnym o praktyce I Piątków Miesiąca.

  • Pierwsza Sobota Miesiąca – to dzień wynagrodzenia Niepokalanemu Sercu Maryi. Nabożeństwo o godz. 18.00
  • W sobotę, 3 lutego, wspomnienie św. Błażeja, biskupa i męczennika żyjącego na przełomie III i IV wieku, patrona od chorób gardła. W tym dniu odbywa się poświęcenie dwóch świec zwanych „błażejkami” i specjalne błogosławieństwo wiernych. Poświęca się także jabłka. Zapraszam na to nabożeństwo o godz. 18.00

 

  1. Przyszła niedziela jest Pierwszą Niedzielą Miesiąca lutego. W tradycji Kościoła jest to Niedziela Adoracyjna. Adoracja Najśw. Sakramentu będzie na wszystkich Mszach św. oraz pomiędzy Mszami (czyli od 9.00 do 10.00 i od 11.00 do 12.00). Po południu od godz. 15.00 – Godzina Miłosierdzia.

 

  1. W piątek po wieczornej Mszy św. będziemy rozbierać w kościele dekorację świąteczną: choinki i szopkę. Zapraszam młodych do pomocy zaraz po Mszy św.

 

  1. Dziękujemy za sprzątanie kościoła mieszkańcom Łosienka i za ofiarę na dekorację ołtarza:

Marian Kosiński, Danuta Kozieł, Paulina Kozieł, Maria Makuch, Łukasz Makuch, Ewa Kostrzewa, Jolanta Kosińska i Jacek Jakubowski.

               Do sprzątania w sobotę na godz. 8.00 proszę następne rodziny z Łosienka:

Kociołkowski Ryszard, Kociołkowski Michał, Marcin Garbat, Paszowska Helena, Garbat Hubert, Garbat Małgorzata, Szymoniak Artur, Paszowska Rozalia, Paszowska Helena, Wilk Stanisław, Malarczyk Marian, Czarnecki Czesław, Czarnecki Tomasz.

 

  1. Pomoc, zbiórka dla Antosia.

Antoś Kłyciński z Korczyna to dwumiesięczne niemowlę, ale jego życie to heroiczna walka o zdrowie i odzyskanie pełni życia. Przeszedł już 5 operacji.

Nasze wsparcie pomoże Antosiowi w codziennych wyzwaniach, nieprzewidzianych wydatkach, leczeniu i rehabilitacji, dając mu szansę na zdrowe dzieciństwo.

Szkoła w Korczynie już się włączyła do akcji zbiórki podczas Dnia Babci i Dziadka, a w przyszłą niedzielę wolontariusze czyli uczniowie ze szkoły w Korczynie pod opieką nauczycieli staną pod kościołem abyśmy jako Parafia wsparli młodych rodziców Antosia.  

Szczegóły z obecnego stanu zdrowia dziecka i przebytych operacji są na stronach internetowych, w mediach społecznościowych. Antoś jest też objęty pomocą Fundacji Pomagam.pl – tam można więcej dowiedzieć się o bieżącym stanie zdrowia.

*****************************************

 

„W trosce o formację nowych pokoleń Polaków”.

Słowo Biskupa Kieleckiego Jana Piotrowskiego

nt. katechezy szkolnej

 

Drodzy Rodzice! Szanowni Katecheci: Panie i Panowie! Siostry Zakonne i Księża! Kochani Diecezjanie!

 

Ojciec Święty Jan Paweł II w Adhortacji Apostolskiej Catechesi tradendae pisał: „Katecheza była i będzie zawsze dziełem, do którego cały Kościół winien czuć się zobowiązany i którego powinien pragnąć. Poszczególni jednak członkowie Kościoła mają zróżnicowane obowiązki, wypływające z powołania każdego z nich. Szczególne zadanie wypełniają rodzice, stosownie do swego stanu, nauczyciele, różni pracownicy Kościoła, katecheci i ludzie odpowiedzialni za środki społecznej informacji, wszyscy – każdy w swoim zakresie – mają bardzo określone zadania w kształtowaniu świadomości wierzących, co jest sprawą tak ważną dla życia Kościoła, nie mówiąc o jej wpływie na życie społeczeństwa” (Jan Paweł II, Catechesi tradendae, 16).

Wobec powyższego, należy stwierdzić, że od zawsze katecheza ma charakter ewangelizacyjny i służy integralnemu rozwojowi człowieka. Natomiast każdy polski obywatel jako chrześcijanin ma prawo, aby zgodnie z dotychczasowym porządkiem prawnym, lekcje religii były organizowane w szkole. Niestety, nieprzychylny klimat jaki tworzą politycy wokół katechezy szkolnej, budzi wiele kontrowersji i obaw, a zwłaszcza u katechetów świeckich, którzy są w pełni wykwalifikowanymi i przygotowanymi do pracy nauczycielami.

Dlatego w trosce o nich i o dzieło katechetyczne Kościoła w naszej Ojczyźnie, w tym w diecezji kieleckiej, zapraszam do wspólnej modlitwy o poszanowanie konstytucyjnych praw polskich obywateli i zagwarantowanie dostępu do szkolnych zajęć religii (art. 53.4. Konstytucji RP). Zdajemy sobie sprawę, że w minionej historii, w Polsce Ludowej, usuwano katechezę ze szkół kilkukrotnie, czego sam doświadczyłem w 1961 roku. Uderzenie w podstawowe, konstytucyjne prawo obywatelskie do wolności sumienia i religii (art. 53.1. Konstytucji RP) byłoby więc i dziś czymś oburzającym, a zarazem powrotem do niechlubnych kart polskiej historii.

Słowo pasterskie, które do Was kieruję, drodzy Bracia i Siostry, nie zmierza ku żadnej polemice, nie jest ingerencją w polityczne utarczki, ale wyłącznie przypomnieniem bolesnej przeszłości, a przede wszystkim wyrażeniem głosu osób, które czują się dotknięte rozsiewanymi, nieodpowiedzialnymi opiniami. A te skądkolwiek pochodzą, są przejawem daleko idącego braku szacunku i tolerancji, a jednocześnie burzą dobry klimat oraz zaufanie do władz politycznych i oświatowych na najwyższych szczeblach.

Z tym większą troską módlmy się w tych intencjach, aby rodzice oraz ich dzieci, które wciąż licznie uczęszczają na lekcje religii, mieli poczucie autentycznego bezpieczeństwa, dalekiego od niepokojów, które polskie społeczeństwo i Kościół przeżywali w minionych dekadach historii naszej Ojczyzny.

W diecezji kieleckiej, w szkolnych lekcjach religii, bierze udział ok. 90% uczniów, którzy są kształtowani na płaszczyźnie wiedzy religijnej przez 691 nauczycieli religii, w tym 373 katechetów świeckich, 253 księży diecezjalnych, 49 sióstr oraz 16 księży zakonnych.

Drodzy Bracia i Siostry ‒ szanowni Rodzice i Uczniowie ‒ bądźmy solidarni w modlitwie i świadomi, że katecheza szkolna jest czymś bardzo potrzebnym w formacji nowych pokoleń Polaków.

Niech wyrazem naszego zaufania w przyszłość bez obaw będą słowa Ojca Świętego Franciszka z Adhortacji Apostolskiej o ufności w miłosierną miłość Boga C’est la confiance: „Jeśli znajdujemy się w rękach Ojca, który bezgranicznie nas kocha (…) bez względu na okoliczności; będziemy mogli podążać naprzód niezależnie od tego, co się zdarzy i, w taki czy inny sposób, w naszym życiu wypełni się projekt miłości i spełnienia” (Franciszek, Adhortacja apostolska, C’est la confiance, 24). Amen.

 

Z darem modlitwy i pasterskim błogosławieństwem

 Wasz Biskup

†JAN PIOTROWSKI

 

_____________________________________

Zarządzenie – Kuria Diecezjalna w Kielcach

Nr OA – 5/24                                                                              Kielce, dnia 24 stycznia 2024 r.

Słowo pasterskie Biskupa Kieleckiego Jana Piotrowskiego należy odczytać wiernym
we wszystkich kościołach i kaplicach diecezji kieleckiej w jedną z następujących niedziel:
28 stycznia, 4 lutego lub 11 lutego 2024 roku.

         † Marian Florczyk

WIKARIUSZ GENERALNY